Healing spaces for citizens with mental trauma and PTSD
Скандинавські Сади відновлення для України
Скандинавські Сади відновлення для України
-
Криза психічного здоров’я українців
Через повномасштабне вторгнення українці й українки стикаються з величезною кількістю проблем. Й одна з них — це зростання кризи сфери здоров’я через психічні травми та / або ПТСР, а також через неготовність країни вирішувати цю проблему, яка має всі шанси перерости в епідемію.
Незліченна кількість цивільних із різних міст знаходяться під обстрілами, а військові, які отримали психічні порушення, повертаються із фронту. Також випадків домашнього насильства стрімко більшає, що підтверджує факт того, що психологічні травми можуть зашкодити не тільки самій людині, а і її оточенню.
Лише садами проблему не вирішити, але ми направимо владу у правильне русло. Вони також допоможуть побороти табуйованість обговорення психічного здоров’я, яка існує у нас так само, як і в багатьох інших культурах. Будуючи сади відновлення в Україні ми легітимізуємо тему психічного здоров’я, що знову показує важливість наших проєктів, адже, окрім відновлення за допомогою природи, сади ще й створять новий спосіб комунікації між цивільними та військовими.
Наразі інформація про сади відновлення шириться світом усе швидше. Однак під час її пошуку ми зрозуміли, що про потреби ветеранів і ветеранок, які перебували на полі жахливих бойових дій, говорять дуже мало. Тому провели повноцінне дослідження всіх особливостей дизайну, спеціалізованого під закриття їхніх потреб, та застосовуємо всі набуті знання під час проєктування наших садів відновлення.
-
Відновлення після травм за допомогою природи, розроблене Coolville Design Lab
Сади відновлення — набагато більше за звичайну зелену зону серед міста. Вони сплановані до деталей таким чином, щоб змушувати відвідувачів і відвідувачок розслабитися, задуматися про свої бажання та застосувати різні органи чуття. Проєкт розрахований на використання заспокійливих кольорів, м'яких матеріалів та рослин із приємним запахом. Більше того, на обладнання простору як подалі від шуму міста (спеціально для роздумів наодинці) так і загального, де можна поспілкуватися й підтримати інших. Найголовніше для нас — аби відвідувачі і відвідувачки, яким потрібні спокій і відновлення після травматичних подій, почувалися в безпеці, повертали собі відчуття власної сили та можливість переживати позитивні емоції.
Звертаємо вашу увагу, що наші сади розроблені з урахуванням потреб усіх видів рослин і тварин, які проживатимуть на їхніх територіях; а при будівництві ми використовуватимемо міцні й надійні матеріали, що збереже всі конструкції на роки — усе це є проявом нашої щирої поваги до природи.
Науковий аспект
Відновлювальні властивості загалом садів були помічені ще за часів Римської імперії. А у наш час позитивний вплив зелених зон на психіку підтверджується ще й науково, завдяки масовим дослідженням цієї теми, проведених протягом останніх декількох десятиліть. Відновлювальні, або ж сенсорні, сади тепер дуже поширені як спосіб лікування. Застосувавши купу різноманітних заходів, ми маємо на меті удосконалити дизайн садів, створених для відновлення після травм, особливо фокусуючись на потребах ветеранів і ветеранок із ПТСР.
Філософія дизайну
-
Рослинність як розмежування
Найбільше уваги під час розробки було приділено правильному розміщенню рослинности: дерев та кущів. Ми обирали купу властивих цьому регіону видів, керуючись ідеєю створити максимально комфортне для їхнього співіснування середовище.
У тих частинах саду, де в людини мають активуватися всі органи чуття разом, будуть висаджені рослини з нерізким запахом, деякі з них навіть не опадають узимку. Також рослинність підібрана таким чином, щоб вона ефективно поглинала шум, захищала відвідувачів і відвідувачок від вітру та допомагала їм у відновленні.
Додатково до зелені, застосовуватимуться різноманітні техніки й дизайнерські рішення, аби фізично розділити лавиці, що знаходитимуться поряд. Також задля почуття безпеки і приватности будуть побудовані стінки з колод, стогів сіна та вертикального озеленення.
-
Надійна скандинавська розробка
Практично найкраща розробка простору для відновлення, який працюватиме ефективно, максимально деталізована й містить довгий список обов’язкових елементів, які мають бути врахованими. Відповідне комбінування знань із ландшафтної архітектури та містобудування підкреслює довершеність розробки.
Під час розробок особливо важливо використовувати міцні й довговічні матеріали; а ті, що ми використовували в дизайні саду, ще і природного походження. Наші лавиці і стільці сконструйовані з перероблених матеріалів (максимально, наскільки це можливо), наприклад із дерев’яних дощок. Вони мають простий вигляд, але є дуже зручними для людей.
У саду будуть розміщені зрозумілі знаки навігації й зручні пішохідні доріжки, прості позначення для розмежування різних зон. А також бочки, що збиратимуть дощову воду.
-
Дизайн, що закриває багато різних потреб
Наш сад розрахований на користувачів із різними запитами: тих, що надають перевагу самотности (замкнутих користувачів і користувачок); та тих, що охоче взаємодіють із людьми (комунікабельних користувачів і користувачок) — задля комфортнішого відновлення після травм.
Дизайн нашого саду враховує навіть такі різноманітні потреби, базуючись на трьох різних типах поведінки користувачів і користувачок:
Внутрішнє зцілення: Для деяких користувачів і користувачок виявиться важкою задачею навіть проста прогулянка, не кажучи вже про взаємодію з іншими людьми. Найкращий простір для них — це усамітнене місце з гарними видами та ретельно пропрацьованими елементами, що покажуть безпечність простору.
Повернення до реальности: Певні користувачі і користувачки потребуватимуть природного оточення, яке стимулюватиме усі їхні сенсори, як квіти із сильними ароматами або водойми.
Діяльність: Комусь із користувачів і користувачок потрібне буде відновлення за допомогою фізичної праці. Тут допомогти може догляд за рослинами: поливання квітів, саджання дерев, прибирання бур’янів — та й загалом опікування іншими частинами нашого саду.
Науковий аспект
-
Дослідження з доказовою базою
Продуманий до дрібниць дизайн і постійне обслуговування саду для відновлення після травм працюють таким чином, щоб змушувати відвідувачів і відвідувачок, яким потрібні спокій і відновлення після травматичних подій, розслабитися, задуматися про свої бажання та застосувати різні органи чуття.
Розуміючи різноманітність проблем, із якими стикаються люди, ми пропонуємо дизайн саду, який враховуватиме це все й матиме декілька поряд розміщених зон, які закриватимуть такі різноманітні потреби. Від людей із дуже важкими життєвими ситуаціями, до тих, кому достатньо легенької підтримки — усі отримають відповідну зону з потрібними для них конструкціями.
І новітні дослідження теми підкреслюють лікувальний ефект зелених зон, коли йдеться про психічне здоров’я, і підсумок простий — сади діють як лікувальний бальзам. Маючи всі ці знання, ми готові в будь-який момент покращити дизайн садів та парків, розроблених для відновлення після травм, враховуючи купу різноманітних запитів. Принципи нашої розробки Садів відновлення — це довговічність архітектури у поєднанні з природою та створення середовищ, що задіють усі органи чуття людини за допомогою властивих регіону видів рослин і тварин.
-
Салютогенетичний підхід
За салютогенетичним підходом, люди постійно знаходяться у стані боротьби із травмою та / або важкими обставинами в житті. Їх називають дефіцитом ресурсу. Але існує ще й ресурс спротиву — це все, що допомагає людині справитися з дефіцитом, а також подолати велику кількість психосоціальних чинників стресу.
Теорія відновлення уваги
Люди постійно обробляють усю інформацію, що оточує їх. У забудованих середовищах, де відсутня природа, ми “орієнтуємося лише на одній цілі”, намагаючись упоратися із незліченною кількістю інформації, що водночас поступає до мозку і гальмує когнітивні процеси.
Така система обмежує й виснажує нас, навіть потенційно може призвести до вигорання та надмірного стресу. Потреба у спрямуванні уваги на конкретну ціль може перенавантажити мозок, зашкодивши нервовій системі й викликавши проблеми зі сном.
Але серед природи й садів нам не потрібно фільтрувати й відбирати отриману інформацію. Натомість люди “спонтанно реагують” на оточення, тобто такою системою можна користуватися вічно, вона не витрачає нашу енергію, адже реагує на спонтанні захопливі події.
-
Психоеволюційна теорія
Ця теорія “зниження стресу” полягає в тому, що люди за своїм походженням могли б легко існувати у природньому середовищі, як і було з кам’яної доби. Незважаючи на популярність життя у місті, люди генетично пов’язані зі своїми предками, які повністю жили серед природи.
Теорія перспектив у залежности від місця проживання
Існує багато малесеньких зв’язків між людьми і природою, що їх оточує, які тривають іще із часів, коли наші предки полювали на тварин заради їжі.
Для нас було особливо важливим оточення, а саме місце проживання, як печери для сховку чи верхівки гірських масивів для подорожей. Це означає, що дизайн не має містити неприродніх бар’єрів, що психологічно втомлюють відвідувачів і відвідувачок.